Bıyık Ekimi

Home / Bıyık Ekimi
iletişim

Bıyık Ekimi

Bıyık Ekimi

 

Bıyık ve sakal özellikle bizimde içinde bulunduğumuz Asya toplumlarında erkekliğin simgesi noktasında çok önemsenen bir durumdur. Bu bölgelerdeki eksiklikler kişiyi görsel olarak rahatsız edebilir ve özgüven kaybı yaşatabilir. 

Erkeklerin kendilerine has tarzlarını yansıtmaları için oldukça önemli olan sakal ve bıyık, bakımına ve dış görünümüne ayrıca önem veren kişiler içinde vazgeçilmezdir. Bıyık ve sakalın görsel olarak yoğunluğu ile tamamlanmış hissetme duygusu günümüzde de birçok erkeğin vazgeçilmez güdüsüdür. Erkekler çeşitli nedenlerle bıyığının ve sakalının eksikliği durumunda neler yapabileceklerinin çarelerini aramakta bu makalemizde bu yöntemlerle ilgili kısa bilgiler paylaşmak isterim.

Özellikle kalıcı ve ömürlük olması avantajı ile dökülmeme garantili sakal ve bıyık ekiminin en baş sırada değerlendirilmesi son derece doğru bir tercih olacaktır. Sakal ve bıyık fue yöntemi ile ekim yapıldığında istenilen zamanda traş olunabilen ve uzaması diğer mevcut sakal ve bıyık ile doğru orantılı olan yaş ilerlediğinde beyazlayabilen doğal ve etkili sonuçlar alınabilen bir yöntem olarak geçerliliği tartışılmaz bir durumdur. 

 

BIYIK SAKAL VE KAŞ DÖKÜLMESİNİN BAŞLICA SEBEPLERİ

Doğuştan genetik olarak kaş,sakal ve bıyıkta eksiklik simetri kaybı olması durumunun yanı sıra bazı sebeplerden kaynaklı ihtiyaçlar olabilmektedir bunları kısaca birkaç başlıkta açıklamak gerekirse:

-Seboreik dermatit ve ya sedef hastalığı gibi uzun ve ara ara tekrar eden ömür boyu kişinin muzdarip olduğu cilt rahatsızlıklarında kıl kökleri bölgesel olarak zarar görebilmekte ve yerine yenileri maalesef ki çoğunlukla çıkmamaktadır. Bu durum kişinin sürecini doğru değerlendirerek kesin çözüme kavuşması açısından ekim yapılmasına karar verilebilmektedir.

-Kişide sürekli olarak gelişmiş olan bıyıklarını ve sakallarını çekme koparma alışkanlığı sonucu oluşan boşluklar sonrası ekim yapılabilir.

-Büyük sivilceler iltihaplı enfeksiyona maruz kalmış bölgesel cilt boşluklarında ekim yapılabilir.

 

KİMLERE BIYIK EKİMİ YAPILABİLİR

Bıyık ekimine karar vermeden önce gerekli şartlara uygunluk özellikle uygulayıcı ve birey tarafından karşılıklı olarak tanımlanmalıdır. Hormonların ve vücut değişimlerinin oluştuğu bir yaş sınır olan 23-24 lü yaşlar ekim için uygun olan dönemdir. Seyrek yapıda olan yüz bölgesinde sakal,bıyık ve kaş bölgesinde simetri kaybı,yara yanık ve seyreklikten muzdarip olan her bireye rahatlıkla ekim yapılabilir.

Bıyık bölgesinde fue yöntemi ile yapılacak ekimin kişinin kaç greft ihtiyacı olduğu özellikle önden incelenmesi gereklidir ve kişiye bildirilmelidir. Bıyık ekiminde kullanılacak olan kökler yine aynı görsel kalınlıkta olması bakımından öncelikle çene altından sakal bölgesinden alınması değerlendirilmelidir. Eğer sakaldada seyrek ve az bir yoğunluk var ise enseden belirli bir bölgeden homojen bir kök alımı yapılarak kişiye nakledilebilecektir.

 

BIYIK EKİMİ İŞLEMİ NASIL YAPILIR

İşlem lokal anestezi altında sadece bıyık ekilmesi durumunda 3 saat ortalama sürede tamamlanabilecektir. Aynı seansta sakal ekimi yapılmasının gerektiği durumda buna göre sayıda enseden kök alımı yapılarak kişi ile yine önceden planlanmalı ve anlatılmalıdır. Bıyık ekimi ve sakal ekimi yüzde en çok hareketli olan bir bölgede yapılmış olacağı için aşağıdaki kurallara mutlaka uyulmalıdır

-Bıyık ekimi işlemi için dudak üstüne ve yanak bölgesine sakal ekilecekse lokal anestezi ile uyuşukluk sağlanır böylece ağrı sızı hissedilmez.

-Bıyık ve sakal ekimi için kökler greftlerin yoğun olarak alınabildiği enseden dökülmeme garantili saç köklerinden alınacaktır bu sebeple ense bölgesi aynı şekilde lokal anestezi ile uyuşturulur kök alımına hazır hale getirilir.

- Hedeflenen sayıda tek tek alınan kökler işlem yapılacak olan bölgeye en hızlı şekilde bekletmeden nakledir. Fue yöntemi ile yapılan bu işlem aynı saç ekimi gibidir sıklık ve yönlere özellikle dikkat etmek birinci kuraldır. 

-İşlem bitiminde enseye pansuman yapılarak gerekli görülürse bandaj yapılabilir çoğunlukla açık bırakılarak hızlı bir şekilde 1 günde ensenin kuruması sağlanır. Sakal ve bıyık ekilen yerler hiçbir yere temas ettirilmeden kişiye gerekli bilgi ve talimatlar verilerek dik ve 12-18 saat özellikle hiçbir yere sürtmemek kaydıyla kişi istirahat etmeli verilen antibiyotik ve ağrı hissetmesi durumunda ağrı kesici alarak dinlenmeye çekilmelidir.

-Bıyık ve sakal ve kaş ekimi sonrası 3-4 gün hiçbir şekilde su ile temas edilmemelidir yıkama talimatlarına uyulmalıdır, örnek videolar veya klinikte olabiliyorsa ilk yıkamayı uzmanların yapması ve takip etmesi sağlanmalıdır.

-İşlem günü dahil 3.4.gün ilk yıkamalar başladıktan sonra 9. Günlerde kişi sosyal hayata rahatlıkla dönebilir kısa traşlı kabukların ve kızarık görünümün düzeldiği bir döneme adım atılmış olur.

-Bıyık,sakal ve kaş ekimi işlemi sonrasında saç ekiminde olan sürecin aynısı yaşanır 30. Günlerde ekilen greftlerin içindeki kıllar dökülür ve yeni kalıcı ömürlük olan kıllar büyüme dönemine girer. İşlem sonrası süreçte 2 ay ustura tıraşı önerilmez makasla kısaltma yapmak birinci tercih olmalıdır. Bu süreç 12-18 aylara kadar devam eder. Alınan işlem sonrası gözle görülür tatmin edici yoğunluk 5. Aylarda kendini gösterir. 

-Ekim yapılan bu kalıcı kıllar kişiyi ömür boyu dökülmeyen traş edilebilen beyazlayan doğal bir kullanıma kavuşturur. 

 

Bıyık ekimi sonucu 5-6 ay sonra yüksek oranda belli olur. Kişiyi tatmin etmeyen bir seyrek sonuç olmuş ise 4. Aylardan itibaren karar verilerek sıklaştırma ekimi yapılabilir burada en önemli husus sakal bıyık ekiminin kişi lehine en başta doğru teknik ve sıklıkta yapılmasıdır. Sosyal hayata dönüş ve 9-10 gün dikkat edilmesi gereken kabuklanma ve kızarıklık göz önünde bulundurularak kişinin bunu tercih etmeyeceği dikkate alınmalıdır.

BİZİ ARAYIN

bizimle iletişime geçin