DHI Saç Ekimi

Home / DHI Saç Ekimi
iletişim

DHI Saç Ekimi

DHI
Saç Ekimi

DHI (Direct Hair Implantation-Doğrudan Saç Ekimi) Saç Ekimi metodu, tek tek toplanılan saç köklerinin implanter kalemleriyle ekim alanına yerleştirilmesidir. 

DHI Saç Ekiminde, kalınlığı 0.6 mm ve 1 mm arasında değişen cerrahi kalemler ile alınan greftler ayrıştırılıp temizlendikten sonra kafa derisine herhangi bir kanal açmaksızın direkt olarak nakledilir. DHI Saç Ekimi implanter kalemler ile tek seferde yapıldığı için doğrudan saç ekimi denilmektedir.

Greft kalınlıklarına uygun ayrı ayrı implanter kalemleriyle gerçekleştirilen DHI Saç Ekimi operasyonları, deneyimli bir cerrahın yoğun dikkatini ve emeğini gerektirmektedir. Ayrıca saç ekiminde kullanılan bu medikal cihazların ara ara değiştirilmesiyleoluşan maliyeti sebebiyle DHI saç ekimi, diğer tekniklere göre daha yüksek fiyatlı gerçekleştirilmesi söz konusudur.

Son zamanlarda yoğun merak uyandıran DHI saç ekimi metodu, FUE tekniğinin alt başlığı uygulamalarındandır .

DHI Saç Ekiminde tek tek toplanılan saç kökleri,deneyimli ekiplerce otomatik implanter cihazına tek tek kalınlıklarına gore ayrıştırarak zarar vermeden yerleştirilmesi gereklidir.Greftlerin bu şekilde yerleştirilmesiyle kökler fazla bekletilmeden ekilir. Bu yöntemin saç köklerinin yaşam döngüsüne olumlu açıdan çok büyük bir etkisi yoktur. Avantaj sayılabilecek artı yönü kişinin açıklığının az olduğu durumlarda traşsız olarak ki yine ensenin sıfır numara traş olmasıyla kökler alınarak üst açıklığa verteks veya ön şakak açıklığına kolaylıkla uygulama yapılabilmektedir.

Kişi 4-5 günde iş başı yapabilir düzeyde iyileşme göstermiş olur. Tek oturumda 7-8 saatte en fazla 2500 greft ortalaması uygulama yapılması sınırını danışan kişilere mutlaka bildirmek gereklidir.Ayrı bir nokta olarak implanter cihazların maliyeti ve operasyonun daha fazla vakit alması, DHI Saç Ekiminin fiyatınıda yükseltmektedir.

 

DHI Saç Ekimi Tekniğinin Uygulaması 

 • DHI Saç Ekiminde donör bölgedeki saç kökleri micromotor yardımıyla veya manuel greft alımı yapılarak tek tek toplanır.
 • DHI Saç Ekiminde ekilecek olan saç kökleri, içlerinde bir parça doku ve saç kökünü barındırdığı için ayrı ayrı guruplandırılır.DHI Kalem kalınlıklarının buna göre seçilmesi mecburidir.
 • DHI Saç Ekiminde toplanan saç follikülleri, implanter kalemin içine birer birer yerleştirilir.
 • DHI Saç Ekiminde kişinin saç kökü ve kalınlık yapısına uygun ölçülerde implanter kalem uçları kullanılır.
 • DHI Saç Ekiminde saç kökleri yerleştirilirken kesi uygulanmaz, deri altına tek bir hereketle girilerek kalemin ucu ile yuvarlak yuvalar oluşturulur ve buralara greftler otomatik bir hareketle yerleşmiş olur. Yön ve açılara dikkat ederek ekim işlemi seri bir şekilde tamamlanır.
 • DHI Saç Ekimi işleminde kanal açımı olmadan direk saç ekim işlemi yapıldığı için saç derisi hızlı bir iyileşme sürecine girer.
 • DHI Saç Ekiminin FUE Tekniğinin alt başlığıdır demiştik bu işlemdeki farklar şöyle açıklanabilir: 
 • DHI saç ekimimde saç folikülleri, FUE saç ekimi tekniğinde olduğu gibi mikro motorlar yardımıyla ense kökünden nadiren de olsa sakaldan alınarak saçın döküldüğü ve seyreldiği bölgelere ekilir. DHI Saç Ekimi tekniğinin aşağıda belirtilen farkları bu noktadan sonra başlar:
 • DHI Saç Ekimi yönteminin en önemli farklarından biri saçların tıraş edilmeden saç ekimi yapılabilmesine olanak sağlamasıdır. FUE yönteminde de tıraşsız saç ekimi yapılır: saç ekimi alanı tıraşlanmaz ancak saç köklerinin alınacağı bölge tıraş edilir.
 • DHI Saç Ekimi, FUE tekniğine göre daha uzun sürmektedir. Örneğin 3 bin greftlik bir FUE saç ekimi operasyonu ortalama 8 saatte bitirilebilirken, DHI saç ekimiyle bu işlem günde 8 saat ayrılarak 2 günde ancak tamamlanabilir.
 • DHI Saç Ekimi operasyonunda saç kökleri donör bölgeden alındıktan sonra 1-2 dakika içinde ekildikleri için, saç köklerinin vücut dışında beklemeleri söz konusu değildir. Bu da saç köklerinin zarar görme ihtimalini çok aza indiriyor. Fakat sektörde tüm greftleri enseden belirlenen sayıda alıp bundan sonar DHI kalemi içine yerleştirerek bu tekniği uygulayanlar oldukça fazla sayıdadır.
 • DHI Saç Ekiminde saçların tamamen dökülmediği alanlarda, saç arasına daha kolay ekim yapabilir.
 • DHI Saç Ekiminde özellikle dar alanlarda yapılan saç ekimlerinde daha yoğun saç ekimi yapılabilir.
 • DHI Saç Ekiminde kullanılan implanter kaleminin ince uçlu yapısı sayesinde saç nakli daha sık gerçekleştirilebilir.
 • Implanter ile DHI Saç Ekiminde açı ve yön verme kolaylaşır, ekilen saç köklerinin açıları rahat şekilde belirlenebilir.
 • Implanter ile saç kökü genişliğinde deliklerin açıldığı DHI Saç Ekiminde operasyon en az hasarla tamamlanır.
 • DHI Saç Ekiminden sonra saç derisi hızlı bir iyileşme sürecine girer.
 • DHI Saç Ekimi, diğer saç ekimi tekniklerine göre daha uzun süren bir saç ekimi operasyonudur. Hem hasta hem cerrah tarafından daha sabırlı ve dikkatli olunması gereken bir süreç söz konusudur.
 • DHI Saç Ekimi tekniğinde kullanılan implanter kalemlerin maliyetinin yüksek olması ve operasyonun daha uzun sürmesi DHI Saç Ekimini daha pahalı bir alternatif yapmaktadır.
 • DHI Saç Ekiminde kanalların açılması klasik FUE’den farklı olduğu için, deneyimli ve usta bir doktor tarafından uygulanması önemlidir.
 • DHI Saç Ekimi yönteminde her kök alındıktan sonra bekletilmeden ekilir.Bazı uygulayıcılar DHI yöntemi işlemi kökleri toplayıp daha sonra implanter kalemlere yerleştirerek yapmaktadır buda greftlerin dışarıda bekletilme süresini artıran olumsuz bir durum olacaktır az sayıda yapılan bir işlem olması tercihi dikkatle takip edilmelidir.

 

Tüm bu detaylarla ilgili önemli noktalara özellikle dikkat edilmelidir. Enseden alınan köklerin ekilecek alana daha önceden ekilen kökler ile eşit açı ve yönde yerleştirilmesi zorlu ve uzun bir işlemdir. DHI Saç Ekiminin, FUE tekniğinde olduğu gibi, gereken yetkinliklere sahip bir hekim tarafından çok özenli yapılmadığı takdirde başarısı ve saç köklerinin tutmaması olasılığı yüksektir.

 

BİZİ ARAYIN

bizimle iletişime geçin